Нови до 1500 MW мощности от соларни централи ще бъдат присъединени към мрежата тази година, с което общият инсталиран капацитет ще достигне 4500 MW. Това каза Димитър Зарчев, директор на Централно диспечерско управление на Електроенергийният системен оператор (ЕСО) по време на енергийния форум, организиран от „Капитал“ – Energy summit 2024.
По думите му следващите години се очакват и нови вятърни паркове.
Около 3000 MW инсталирани мощности от фотоволтаици има в момента – през деня, когато грее слънцето и температурите са приятни за максималната им работа – ние успяваме да подминем около 2000 MW производството от тези инсталации и това е съизмеримо с производството на АЕЦ „Козлодуй“ към този момент“, коментира той.
Той обясни, че пазарът помага, тъй като посредством него голяма част от тази енергия успява да бъде изтъргувана, изнесена и системата да бъде балансирана.
И все пак, като проблем за всеки системен оператор е постигането на баланс, както и справяне с енергийния излишък в тези часове, каза още експертът от ЕСО.
Необходими са маневрени мощности, с които можем да съхраняваме енергията във времената на свръхпроизводство и да се употребява когато е нужна – в пиковите часове“.
Според Зарчев още през март се очаква свръхпроизводство и затова са необходими нови продукти, с които това да бъде овладяно.
Той допълни, че за ЕСО проблем с вноса или износа на електроенергия няма, тъй като сме в условията на „свързана Европа и в условията на 70% от преносната способност на междусистемните ни електропроводи, които ние даваме за търговски нужди и в условията на оптимални цени, които наблюдаваме на електроенергийните борси“.
Според данните на ЕСО около 330 хил. MWh електроенергия са внесени от началото на годината досега при среден дневен товар на системата около 90 хил. MWh. За системния оператор е важно системата да бъде устойчива, да има възможности да се „самолекува“, когато се получат големи промени в нея и да бъде управляема.
Тези прости думички носят със себе си много подробности в следствие агресивните промени в генерацията.“
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов смята, че дигитализацията на мрежите е важна и ще позволи декарбонизацията и децентрализацията на мрежите – това е необходимо за устойчива система, с която да влезем в следващото десетилетие.
Нови 12 TWh ще се появят на българската електроенергийна борса след либерализацията на пазара, която предстои на 1 юли тази година, стана ясно още от думите на Иванов. Затова, според него, се изисква много силен контрол срещу евентуални злоупотреби, които се срещат често по нашите ширини.
Относно критиката от страна на „Електрохолд България“, че цените на мрежовите услуги в България са ниски, Иванов отговори, че докато имаме единна цена на електроенергията, е трудно да се коригират мрежовите тарифи.